MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Документальна он-лайн виставка до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського «Великий патріот: Михайло Грушевський» розміщена на офіційному веб-сайті Центрального державного архіву зарубіжної україніки
Новини
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000480
27.09.2016
Організатори заходу:
  • Центральний державний архів зарубіжної україніки

Документальна он-лайн виставка до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського «Великий патріот: Михайло Грушевський» розміщена на офіційному веб-сайті Центрального державного архіву зарубіжної україніки .

До 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського Центральний державний архів зарубіжної україніки підготував документальну он-лайн виставку «Великий патріот: Михайло Грушевський».

В основу виставки покладено документи, які дозволяють простежити еволюцію поглядів української еміграції на цю величну постать.

Політичний і державний діяч, який відіграв провідну роль у творенні української незалежної держави. Вчений, який подарував своєму народові історію, без чого неможливо усвідомити себе як націю. Та водночас для багатьох своїх соратників – людина, яка пішла на компроміс з найлютішим ворогом вільної України – більшовицькою владою. Для нинішніх істориків є беззаперечним той факт, що рееміграція М. Грушевського не була проявом політичної наївності, а стала результатом складних процесів, зумовлених еволюцією його політичних поглядів. Але сучасники М. Грушевського, творці та члени Української Центральної Ради, кульмінаційним моментом діяльності якої було виголошення IV Універсалу, сприйняли цей крок фактично як зраду. Звідси чимало критичних, іноді доволі різких публікацій, присвячених М. Грушевському, в еміграційній періодиці 1920–поч. 1930-х рр. і повоєнного періоду.

Усвідомлення трагічності долі великого патріота в середовищі українців-емігрантів прийшло у зв’язку з його смертю, нез’ясовані обставини якої не залишилися не поміченими навіть за кордоном. В окремому розділі виставки розповідається про численні заходи з вшанування М. Грушевського в осередках української діаспори.

Останній розділ виставки знайомить з прижиттєвими та посмертними публікаціями праць М. Грушевського, що видавалися за кордоном.

Виставку підготовлено на основі документів архівного та довідково-інформаційного фондів ЦДАЗУ. Хронологічно документи виставки охоплюють період з 1916 р. до 2006 р.

Виставка складається з шістьох розділів, кожен з яких розкриває певні аспекти життя та діяльності М.Грушевського:

Розділ І. Політична діяльність Михайла Грушевського у висвітленні української еміграції

Розділ ІІ. Михайло Грушевський-вчений в оцінках української спільноти за кордоном

Розділ ІІІ. Михайло Грушевський – трагедія повернення

Розділ ІV. Українські еміграційні видання про смерть М.Грушевського

Розділ V. Вшанування пам’яті Михайла Грушевського в осередках української еміграції

Розділ VІ. Праці Михайла Грушевського, видані за кордоном

Highslide JS


Корисні посилання:

    Переглянути виставку на сайті Центрального державного архіву зарубіжної україніки



Додаткові матеріали:


 

Всі права захищені ©

       

Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна