MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Нові конструкції початків слов’янського і українсько-руського життя. Критичні замітки Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0001151

Грушевський М. С.

Нові конструкції початків слов’янського і українсько-руського життя. Критичні замітки / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2007. Т. 8. – C. 197 - 216.


Публікується за виданням: Грушевський М. Нові конструкції початків слов'янського і українсько-руського життя. Критичні замітки // ЗНТШ. – Львів, 1911. – Т. СІII. – Кн. III. – С. 5–27.

М. Грушевський написав цю статтю під впливом резонансної дискусії, що пройшла в широких наукових колах, насамперед слов'янських країн, після виходу друком у 1905 р. книги німецького дослідника Яна Пайскера. У цій книзі та в наступній дискусії, що велася в історичній періодиці кількох країн з обох боків ще кілька років, він намагався довести фактично одвічне існування у поневоленому стані слов'янських племен у додержавний період. На думку Пайскера, зі сходу на слов'янські землі приходили кочові племена тюркської мовної групи, які приневолювали слов'ян, а з західного боку вже германські племена поширювали свої впливи на схід. Пайскер наводив розгорнуту аргументацію комплексного мовознавчого, історичного, культурологічного ха¬рактеру. Проте більшість фахових слов'янських істориків (Л. Нідерле, А. Брікнер, Ф. Крчек та ін.), які відгукнулися на цю роботу, зазначаючи певну влучність аргументів та ерудованість автора, загалом відкинули основні тези його концепції.

М. Грушевський у 1911 р. вступив у дискусію, цілком підтримуючи попередню критику Пайскерових поглядів на початки державного життя слов'ян. У третьому виданні 1-го тому "Історії України-Руси" М. Грушевський, пишучи про еміграційні рухи та колонізаційні впливи, використав ті чи інші аргументи Пайскера, приймаючи чи критикуючи їх (К., 1913. – С. 245, 250, 255–256, 266, 273, 315, 354, 367).

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 6.991 Mb

Довідки про персоналії:

 БРЮКНЕР АЛЕКСАНДЕР
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 8 (2007)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

    Персоналії:

    Брюкнер Александер

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна