MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Народностям України Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000374

Грушевський М. С.

Народностям України / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2007. Т. 4. Кн. 1. – C. 18 - 19..


Вперше під заголовком “Народам України” опублікована в газеті: Нова рада. — 1917. — 2 квітня. — № 6. — C. 1. Підпис: М.Грушевський.

З незначними правками та уточненнями автор вніс статтю до збірки “Вільна Україна” (K., 1917. — С. 10—12). Зокрема, уточнення стосується останнього абзацу.

У газетному варіанті М.Грушевський передбачав, що питання національних відносин будуть намічені Національним з’їздом або комітетом для вироблення автономного статуту.

У збірці він вже однозначно констатував: “Все се в загальних рисах намітить комітет для вироблення автономного статуту України, організований Центральною Українською Радою з участю представників всіх головніших народностей України в недалекім часі”.

За збіркою стаття передрукована у львівському часописі: Шляхи. — 1917. — Зш. 5—8. — С. 382—384.

Серед інших передруків див.: Грушевський М. На порозі Нової України. Статті і джерельні матеріали / Редакція і вступна стаття Любомира Р. Винара. — Нью-Йорк; Львів; Київ; Торонто; Мюнхен, 1992. — С. 135—137; Великий Українець. Матеріали з життя та діяльності М.С.Грушевського / Упоряд. А.П.Демиденко. — K., 1992 .— С.106—108.

Подається за збіркою: Вільна Україна. — K., 1917.— С. 10—12.

Поява статті була викликана вкрай важливою проблемою, яка назрівала в процесі реалізації автономістських прагнень українського руху, — яким буде становище національних меншин в автономній Україні. Питання набувало гостроти і використовувалося як контраргумент російськими політичними партіями, мусувалося правою і навіть демократичною російською пресою. Російське і русифіковане населення українських міст залякували примусовою “українізацією” або масовими звільненнями, особливо в сфері державного управління, освіти тощо. Своє бачення міжнаціональних стосунків М.Грушевський висловив у статті. Він стверджував, що в автономній Україні українці не будуть панівною нацією на кшталт росіян у Російській імперії. Демократичний лад забезпечить рівні права і можливості для всіх народів, що живуть в Україні.

Highslide JS

Пов'язані документи:

  • Передрук (с.103–105) : Грушевський М. Хто такі українці і чого вони хочуть (1991)

  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 1 (2007)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна