MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Новий поділ України Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000404

Грушевський М. С.

Новий поділ України / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2007. Т. 4. Кн. 1. – C. 77 - 80..


Вперше надрукована в газеті: Народна воля. – 1917. – 10 (23) грудня. – № 178. – С. 1–2. Підпис: М. Грушевський.

У 1918 р. з незначними виправленнями автора стаття увійшла до збірки “На порозі Нової України: Гадки і мрії” (розділ “Інформаційні статті”. – С. 104–109).

Газетний варіант статті передрукований у журналі: Український історик. – 2002. – Ч. 1–4. – С. 62–66.

Серед інших передруків див.: Грушевський М. На порозі Нової України: Статті і джерельні матеріали / Редакція і вступна стаття Любомира Р. Винара. – Нью-Йорк; Львів; Київ; Торонто; Мюнхен, 1992. – С. 99–103.

Подається за публікацією в збірці: На порозі Нової України: Гадки і мрії. – K., 1918. – С. 104–109.

У статті поданий проект нового адміністративно-територіального поділу суверенної УHP, що є органічним продовженням роботи М.Грушевського над Конституцією автономної України, про що голова УЦР згадував у своїй статті “Проект української Конституції”. Вважаючи старий імперський поділ на повіти і губернії застарілим і непридатним для України, він створив проект нової адміністративно-територіальної системи.

Поділяючи Україну на "землі", М.Грушевський виходив з кількох критеріїв: прив’язки до географічних об’єктів (Подністров’я, Помор’я, Азовська земля), природно-кліматичних зон (Поділля, Волинь), етнографічного та історичного аспектів (Січ, Слобідщина, Русь, Половецька земля).

Ухвалений 6 березня 1918 р. Малою радою (Українська Центральна Рада. Документи і матеріали. У двох томах. – K., 1997. – Т. 2. – С. 181–182) оригінальний і гармонічний адміністративно-територіальний поділ, складений М.Грушевським відповідно до природних, історичних та культурних реалій України, на жаль, ніколи не був запроваджений.

Він залишився однією з пам’яток революційної законотворчості новітньої Української держави (карта адміністративно-територіального поділу України, ухваленого 6.03.1918 р. Центральною Радою, буде представлена в Національному атласі України, що підготовлений до друку Національною академією наук України).

До певної міри напрацювання Центральної Ради не пропали марно, а були використані в радянські часи при утворенні нових адміністративних одиниць. Такі області сучасної України, як Сумська, Одеська, Вінницька, Черкаська, Рівненська та ін., майже відповідають "землям", визначеним Грушевським.

Highslide JS

Пов'язані документи:

  • Першодрук : Грушевський М. Новий поділ України // Народня воля. – 1917. – № 178. – 23 (10) грудня. – С. 1–2

  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 1 (2007)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна