MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
В огні й бурі Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000418

Грушевський М. С.

В огні й бурі / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2007. Т. 4. Кн. 1. – C. 110 - 111..


Вперше опублікована в журналі: ЛНВ. — Київ. — 1918. — T. LXIX. — Кн. І (січень). — С. 109—110. Підпис: М.Грушевський. У кінці публікації в ЛНВ зазначена дата: “12. III. [1]918”. Розбіжності в датуванні виходу книги ЛНВ (січень 1918 р.) та написання статті пояснюються редакційною приміткою: «Ся книга “Л[ітературно]-н[аукового] вістника” була готова перед большевицьким повстанням, але не могла бути випущена в свій час». Аналізуючи пережиті події, історик подав цю статтю, коли журнал вже був підготовлений до друку.

Стаття з незначними виправленнями автора вміщена в збірці: На порозі Нової України: Гадки і мрії. — K., 1918 (розділ ’’Самостійна Україна”. — С. 80—81).

Передрукована у виданні: Український історик. — 1984. — Ч. 1—4. — С. 228—229; Грушевський М. На порозі Нової України. Статті і джерельні матеріали / Редакція і вступна стаття Любомира Р. Винара. — Нью-Йорк; Львів; Київ; Торонто; Мюнхен, 1992. — С. 70—71; Державний Центр Української Народньої Республіки в екзилі. Статті і матеріяли / Ред. Любомир Р. Винар, Наталія Пазуняк. — Філадельфія; Київ; Вашингтон, 1993. — С. 27—29.

Подається за публікацією в збірці: На порозі Нової України: Гадки і мрії. — K., 1918. — С. 80—81.

У статті М.Грушевський намагається усвідомити нові можливості, що відкрив для України її незалежний статус. Під вогнем і бурею він розумів випробування, які долав український рух у своїх стосунках з центральною російською владою. Поступ української справи завжди залежав від волі Тимчасового уряду, російського політичного клімату.

Автор пригадував, як часто виникали конфліктні ситуації, що загрожували українській справі цілковитим знищенням. І тепер Україна вповні відчувала наслідки цього зв’язку, адже російська революція втягнула Україну у кривавий вир громадянського протистояння. Щоб усе це подолати і зберегти найдорожче — самостійність і незалежність українського народу, — голова УЦР закликав до об’єднання всі свідомі і віддані інтересам батьківщини сили.

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 1.063 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 1 (2007)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна