MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
28 вересня 2016 р. о 14-00 в експозиції "Музею історії Української революції 1917-1921 років" Національного історичного музею України відкриватиметься виставка "Робоче місце голови Української Центральної Ради М.Грушевського"
Новини
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000472
28.09.2019Київський міський будинок учителя (Будинок Української Центральної Ради). Київ, вул. Володимирська, 57, к. 203, тел. (+38 044) 234-34-94
Організатори заходу:
  • "Музей історії Української революції 1917–1921 років" Національного історичного музею України

28 вересня 2016 р. о 14-00 в експозиції "Музею історії Української революції 1917-1921 років" Національного історичного музею України відкриватиметься виставка "Робоче місце голови Української Центральної Ради М.Грушевського".

Указом Президента України від 09.02.2015 № 63/2015 «Про відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського» передбачається організація «виставок документів та фотоматеріалів, присвячених діяльності М.Грушевського, зокрема на посаді Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, його науковій діяльності, подіям української історії відповідного періоду, відкриття нових та оновлення існуючих тематичних музейних експозицій».

29 вересня 2016 років виповнюється 150 років від дня народження Михайла Грушевського (1866–1934) видатного державного і громадсько-політичного діяча, вченого, організатора науки, літературознавця, соціолога, публіциста, письменника. М. Грушевський у 1917–1918 роках перший голова першого українського парламенту – Української Центральної Ради.

З початком Української революції 1917–1921 років на хвилі національного піднесення в Києві 4 (19) березня 1917 року представниками українських громадських організацій та політичних партій було утворено Українську Центральну Раду, як революційний парламент. Установчі збори відбулися в приміщенні українського клубу «Родина» в будинку 54 по вулиці Володимирській.

На час створення М. Грушевський перебував за межами України, на території Росії, куди ще з початку Першої світової війни був висланий царським урядом.

Авторитет М. Грушевського був таким, що незважаючи на його відсутність в Україні, Центральна Рада обрала його своїм головою, про що було повідомлено М. Грушевського телеграфом.

Приміщення клубу «Родина» були затісні для роботи Центральної Ради, йшов пошук відповіднішого приміщення. Рада звернулася до виконавчого органу міської влади з проханням виділити нове приміщення. Через десять днів УЦР вже працювала в будинку колишнього Педагогічного музею за адресою вулиця Володимирська, 57. За свідченням учасників подій для потреб Ради надали одну кімнату (нині це к. 202) та «два закапелочки» поруч (к. 200 і к. 201), також дозволено використовувати великий конференц-зал.

В процесі підготовки співробітниками Музею історії Української революції 1917-1921 рр. опрацьовано наукову літературу архівний матеріали, періодику того часу, а також проведено додаткову пошукову роботу. Вдалося точно локалізувати приміщення кабінетів М. Грушевського та В. Винниченка в будинку Центральної Ради та прив’язати їх до сучасного планування будинку.

Відомо, що прибувши до Києва М. Грушевський став до праці на посаді голови УЦР 15 (28) березня 1917 р., коли Центральна рада вже перебувала в будинку по вул. Володимирській, 57. Готуючись до зустрічі свого керівника апарат Ради організував робоче місце М. Грушевського. З огляду на те, що кімнату, яку займала Центральна рада немала відповідного умеблювання, було підібрано відповідні меблі та обладнання, більшість з яких закупили чи отримали від окремих осіб. Тому, коли М. Грушевський став до праці він мав уже готове робоче місце, до якого, зрозуміло, було ним внесено певні корективи.

Для відтворення робочого місця М. Грушевського та додаткових вітрин в фондах НМІУ підібрані відповідні музейні предмети, також залучено окремі експонати з Фундації ім. О. Ольжича. Це меблі початку ХХ ст.: письмовий стіл, крісло, етажерка, а також письмові і канцелярське приладдя: друкарська машинка, чорнильниця, прес-пап’є, окуляри, свічник, настільний годинник, дзвінок, настільна лампа, книги. А також офіційне видання УЦР «Вісти з Української Центральної Ради» та примірник часопису «Свободный союз» видання Ради народів, головою якого був М. Грушевський. Також в експозицію включено відтворений машинопис окремих статей М. Грушевського.

У додаткових вітринах поміщено модель будинку Центральної Ради та скульптуру М. Грушевського на повний зріст, окремі оригінальні листи М. Грушевського та його відому працю «Історія Руси-України» з автографом автора.

Highslide JS


Корисні посилання:

    Сторінка події у Facebook

    Керівник Музею Української революції 1917-1921 років, історик Олександр Кучерук анонсує відкриття робочого місця голови Центральної Ради М.Грушевського на радіо Культура (запис 27 вересня 2016 р., част. 1; слухати з 34 хв.).

    Фотогалерея: Робоче місце Михайла Грушевського відтворили у Києві



Додаткові матеріали:


 

Всі права захищені ©

       

Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна