MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
В дванадцяту годину Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000891

Грушевський М. С.

В дванадцяту годину / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2013. Т. 4. Кн. 2. – C. 37.


Вперше опублікована в газеті: Життя Поділля (Кам'янець на Поділлі). — 1919. — № 77. — 21 березня. — С. 1. Підпис: М.Грушевський.

Стаття не внесена до жодного бібліографічного покажчика праць М.Грушевського.

Передрук здійснений у журналі: Український історик. — 2006—2007. — Ч. 4 / 1— 2 .— С. 106—107.

Подається за першодруком.

Стаття написана з нагоди відкриття Селянського з'їзду Кам'янецького повіту, який проходив 20—22 березня 1919 р. В його роботі взяли участь 106 делегатів від селян, 2 члени Всеукраїнського трудового конгресу з Поділля і 2 з Катеринославщини. Прийнятою резолюцією з'їзд був проголошений Трудовим конгресом Кам'янецького повіту. Увійшов в історію під назвою Кам'янецький трудовий конгрес.

Почесними головами конгресу були обрані М.Грушевський та В.Біднов, які виступили з промовами, закликаючи селян до єднання і праці. З'їзд обрав Кам'янецьку трудову раду, яка увійшла до створеного в ті дні Комітету охорони Республіки. Робота з'їзду широко висвітлювалася на сторінках газети «Життя Поділля» (22—26 березня 1919 p.).

Про свою участь у роботі Кам'янецького тудового конгресу вчений писав у своїй статті «Життя Михайла Грушевського від вибуху війни» (див. у цьому томі): «[...] разом з місцевими комітетами Селянської Спілки та укр[аїнськими] соціалістами-революціонерами брав участь в організації місцевого трудового конгресу. Він і відбувся в 20-х числах березня. Саме тоді була велика паніка в правительственних українських кругах і замішаня через наступ большевиків, тому для охорони ладу з участю Труд[ового] конгресу організувався в Кам'янці Комітет охорони України, котрий існував щось тільки чотири дні і дійсно утримав лад в місті і по сім розпустився. Я в нім не брав участі, був тільки почесним головою конгресу. Проте в директоріальних кругах пішла така вість, що Грушевський організував в Кам'янці совітське правительство. Призначений Директорією особливий комендант Кам'янця Хомадовський почав арештовувати членів комітету та конгресу; казали авторитетні люди, що мав поручения кількох і розстріляти. Але слідом прийшов новий наказ, щоб арештованих випустити і Директорія почала складати новий, соціалістичний кабінет».

Згадував про ці події і в автобіографічному нарисі «В першій делегації Української партії соціалістів-революціонерів (Квітень 1919 р. — лютий 1920 р.)» (див. у цьому томі).

Див. також: Лозовий В. Діяльність Михайла Грушевського у Кам'янець-Подільський період (1919 p.) // Молода нація. — 2004. — № 4. — С. 22—21).

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 1.059 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 2 (2013)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна