MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
В двадцять п’яті роковини смерті Ол. М. Лазаревського. Кілька слів про його наукову спадщину та її дослідження Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0001206

Грушевський М. С.

В двадцять п’яті роковини смерті Ол. М. Лазаревського. Кілька слів про його наукову спадщину та її дослідження / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2015. Т.10. Кн. 1. – C. 219–237.


Перша публікація: Україна. – 1927. – Кн. 4. – С. 3–17. Підпис у кінці статті: Акад. М. Грушевський. Дата не зазначена.

Машинопис у двох примірниках зберігається в ІР НБУВ (Ф. Х. – Од. зб. 17164. – 44 арк.). Перший примірник (арк. 1–22) – з правками чорнилом та олівцем рукою М. Грушевського, а також з друкарськими помітками. На арк. 1 вгорі ліворуч навскіс помітка чорнилом “Укр. 789”. Червоним олівцем зверху дописано: акад. Михайло Грушевський. На арк. 22 внизу статті підпис: Акад. М. Грушевський. Другий примірник (арк. 23–44) – чистий.

Подається за першодруком. Упорядник не розшифровувала часто вживані М. Грушевським криптоніми “О. М.” та “Ол. М.” на позначення ім’я та по-батькові Олександра Матвійовича Лазаревського, однак були розкриті скорочення (замість “О. М-ча” подаємо “О. М[атвійови]ча” та под.).

У четвертій книзі часопису “Україна” за 1927 р., де опубліковано цю статтю М. Грушевського, перший розділ “Розвідки й замітки” був присвячений видатному українському історику, джерелознавцю, генеалогу, видавцю О. М. Лазаревському (1834–1902) та мав підзаголовок “Двадцять п’яті роковини смерті Ол. М. Лазаревського”. Таким чином, назва статті М. Грушевського, що відкривала розділ, склалась із двох частин – підзаголовку розділу та власне назви. Інколи у бібліографічних описах назва цієї статті подається без зазначення підзаголовку: “Кілька слів про його [Лазаревського О. М.] наукову спадщину та її дослідження”.

Крім статті М. Грушевського, були опубліковані студії: Василенко М. Олександр Матвійович Лазаревський (1834–1902). Матеріали до його біографії (з малюнками) (с. 18–82); Лазаревська К. Лазаревський О. М. і старе українське мистецтво (с. 83–97); Житецький І. Листування О. М. Лазаревського і М. І. Костомарова (с. 98–104); Осадчий Т. Про діяльність О. М. Лазаревського в останні часи на Конотопщині (с. 105–106).

10 квітня 1927 р. відбулось урочисте засідання Історичної секції ВУАН, присвячене пам’яті О. М. Лазаревського. З науковими доповідями виступили М. Грушевський (“Наукова спадщина О. М. Лазаревського та її дослідження”), М.Василенко (“Головні моменти життя і діяльності О. М. Лазаревського”), К. Лазаревська (“О. М. Лазаревський та старе українське мистецтво”), О. Гермайзе (“Значіння праць Лазаревського для української історіографії”).

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 3.465 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т.10. Кн. 1 (2015)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна