MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Від голови Центральної Ради проф. М. Грушевського [Відкрита заява начальнику Київської військової округи К. Оберучеву щодо умов формування українського війська, 2 (15) червня 1917 р.] Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000381

Грушевський М. С.

Від голови Центральної Ради проф. М. Грушевського [Відкрита заява начальнику Київської військової округи К. Оберучеву щодо умов формування українського війська, 2 (15) червня 1917 р.] / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2007. Т. 4. Кн. 1. – C. 34..


Вперше опублікована в газеті: Народна воля. — 1917. — 2 (15) червня. — № 24. — С. 1 під заголовком “Від голови Центральної Ради проф. М.Грушевського”.

Дослівно це звернення повторене в рубриці “У Києві” в газеті: Нова рада. — 1917. — 3 (16) червня. — № 54. — С. 3. Відтоді текст звернення М.Грушевського не передруковувався.

Подається за першою публікацією.

До відкритої заяви М.Грушевського спонукав конфлікт, що виник у нього з командувачем Київського військового округу (КВО) К.Оберучевим. Останній належав до партії есерів, свого часу мав певні українські симпатії, але не підтримав Українську революцію. На посаді командувача КВО діяв як противник формування українізації армії. Як видно з подальшого розвитку конфлікту (див. заяву “Від проф. М.Грушевського ” та коментар до неї), в його основі було намагання К.Оберучева видати бажане за дійсне і приписати голові Центральної Ради дії, до яких той не вдавався.

Детально обставини конфлікту подає у своїх спогадах М.Грушевський: “На сім ґрунті вийшла і у мене особисто характеристична полеміка з Оберучевим, коли він в приказі 23.V попробував притягти мене до справи, покликаючись на якусь небувалу мою заяву, що ми, Ц[ентральна] Рада, згодились на припинення формування нових українських частин до кінця війни. Я післав йому спростування, коли ж він не спростував своєї заяви, мусив опублікувати в газетах заяву, що ні я, ні Ц[ентральна] Рада зовсім не погоджувались на домагання міністра [Керенського], аби до кінця війни нові українські частини не формувались” (Грушевський М. Спомини // Київ. — 1989. — № 9. — С. 137).

Highslide JS

  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 1 (2007)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна