MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Як у Львові святкували 151-річчя від дня народження Михайла Грушевського (29 вересня 2017 р.)
Новини
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0002332
29.09.2017Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові
Організатори заходу:

Як у Львові святкували 151-річчя від дня народження Михайла Грушевського (29 вересня 2017 р.).

29 вересня 2017 року відбулося вшанування 151 річниці від дня народження Михайла Грушевського та 70 роковин акції “Вісла” – “Журавлі пам’яті Холмського краю”.

У рамках відзначення в Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові відкрили виставку “Я ніколи не забуду про потреби Холмського народу…” Михайло Грушевський і Холмщина.

На експозиції виставки представлено матеріали, що висвітлюють історію Холмщини, як прадавньої землі нашого народу, розповідають про звичаї та побут холмщаків, про історію та культуру краю, причини та обставини страшної депортації 1944-1947 рр.

Дані речі складають окрему фондову групу “Холмщина”, сформовану зі збережених родинних реліквій і переданих у дар музеєві членами суспільно-культурного товариства “Холщина”, співпраця з яким має добрі, позитивні моменти, започатковані ще в 90-х роках і успішно розпрацьовані і спроектовані від сьогодення на майбутнє.

Зокрема, окремим розділом виставки представлено матеріали, подаровані родиною Демчуків, члени якої пережили акцію “Вісла” та зберегли для нащадків особисті, дорогі автентичні речі кількох поколінь роду а, отже, своїм життям писали історію своєї малої Батьківщини – Холмщини. У виставковій експозиції вони відтворюють “живий” куточок Холщини.

Опісля відкриття виставки, вшанування продовжилося урочистостями у Палаці мистецтв. Із вітальним словом до присутніх звернулась заступник голови – керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська і наголосила на важливому значені постаті Грушевського в українському державотворенні, а також зазначила, що операція “Вісла” – це сторінка історії, яку не маємо права забути.

Із доповідями про проведення акції “Вісла” та її наслідки у виступили голова Українського Товариства (м.Люблин, Польща), історик доктор Григорій Купріянович та голова Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» Володимир Середа.

Родзинкою дійства стали виступи дитячих українських колективів з Польщі, що діють під опікою Українського Товариства – «Люблинська веселка» та «Дивослово».

Український дитячий ансамбль «Люблинська веселка», виступ якого подарував усім присутнім незабутні емоції, було створено навесні 2016 р. У його репертуарі українські народні пісні, колядки, пісні на слова Тараса Шевченка. Працює ансамбль під керівництвом Мандалини Яким’юк.

Театральна група української молоді Люблина «Дивослово» існує з 2003 р., щорічно готує вистави на історичні теми, переважно пов’язані з історією Холмщини і Підляшшя. До Львова група приїхала із виставою «Дорога на захід» (до 70-річчя акції «Вісла») у якій розповідається про депортацію українських селян з Холмщини на західні землі Польщі під час акції «Вісла». Дія 1 відбувається літом 1947 р. в селі на Холмщині. Дія 2 (два тижні пізніше) починається в поїзді, а завершується на місці поселення на західних землях Польщі. У постановці Лесі Соболевської приймає участь 15 акторів – учнів Української недільної школи в Люблині.

Також у художній частині вшанування прозвучав уривок із авторської літературно-музичної інтермедії (моновистави) “Світлом душу освяти…” Богдана Пастуха та виступив хор суспільно-культурного товариства “Холмщина”.

Highslide JS


Корисні посилання:

    Інформація про подію на сайті Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові

    Інформація про подію на інтернет-ресурсі "Фотографії старого Львова"

Галерея:

               
 

Всі права захищені ©

       

Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна