MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Пам’яті Павла Житецького Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000163

Грушевський Михайло Сергійович

Пам’яті Павла Житецького / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань, Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2005. – Т. 2. – C. 422–424.


Вперше опублікована в журналі: ЛНВ. – 1911. – Т. LIV. – Кн. IV. – С. 14–16.

Подається за першодруком.

Написана з приводу смерті видатного українського вченого та громадського діяча П. Г. Житецького, пам’яті якого було присвячено засідання Українського наукового товариства в Києві. На ньому виступили М. Грушевський, В. Перетц, О. Косач (Пчілка), Л. Старицька-Черняхівська. Можливо, в основу цієї статті в ЛНВ була покладена саме доповідь у зазначеному товаристві. В ЦДІАК України (Ф. 1235. – Оп. 1. – Спр. 475. – С. 8–43) збереглося 12 листів П. Житецького до М. Грушевського за 1900–1904 рр., які засвідчують високу повагу видатного літературознавця до діяльності Наукового товариства ім. Т. Шевченка, його “Записок”: “Я радуюсь і не нарадуюсь зросту настоящої академічної науки на Україні. [...] Так от і в мене є бажання прилучитися до Вашого гурту. [...] А щодо Вашого бажання бачити моє ім’я в “Записках” Наукового товариства, то сказати Вам мушу, що давно вже совість стукає в мою душу і вимагає від мене праці для “Записок” (Там само. – С. 9–10; лист від 6 грудня 1900 р.). Високо оцінював П. Житецький “Історію України-Руси” М. Грушевського: “Тепер читаю Вашу “Історію”, не одриваючись, і молю Бога, щоб він подав Вам змогу і силу зкінчити сей колосальний труд, який, на мій погляд, матиме більший вплив на самовизначеннє українське, чим сто газет, разом узятих” (Там само. – С. 13–14; лист від 10 ківтня 1901 р.). До 45-ліття наукової діяльності Павла Гнатовича Українське наукове товариство в Києві випустило ювілейний “Науковий збірник” (Записки УНТ. – 1908. – Кн. 2). У другій половині 1920-х рр. в наукових виданнях Історичної секції ВУАН, які виходили за ред. М. Грушевського (“Україна”, “За сто літ”) були вміщені численні публікації сина П. Житецького, які відтворювали різноманітні форми діяльності київської Старої Громади та участі в ній батька.

Бібліографію праць П. Житецького див.: Плачинда В. П. Павло Гнатович Житецький. – К., 1987. – С. 193–199. Перелік некрологів та статей з оцінкою літературно-наукової діяльності вченого, що вийшли після його смерті, див.: Андрієвський О. Бібліографія літератури з українського фольклору. – К., 1930. – С. 663.

Література: Житецький І. Київська громада за 60-их років // Україна. – 1928. – Кн. 1 (26). – С. 91–123; Перетц В. М. Павло Житецький. До ювілею 45-літньої наукової діяльності // Записки УНТ в Києві. – 1908. – Кн. 2. – С. 3–38; Плачинда В. П. Павло Гнатович Житецький. – К., 1987.

Highslide JS


Довідки про авторів:

 ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ

Довідки про персоналії:

 ЖИТЕЦЬКИЙ ПАВЛО ГНАТОВИЧ
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 2 (2005)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, Михайло Сергійович (Грушевський Михайло Сергійович)

    Персоналії:

    Житецький Павло Гнатович

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна