MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Спільний фронт Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000887

Грушевський М. С.

Спільний фронт / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2013. Т. 4. Кн. 2. – C. 29 - 31.


Вперше опублікована в газеті: Життя Поділля (Кам'янець-Подільський). — 1919. — № 57. — 26 лютого. — С. 2—3. Підпис: М.Грушевський.

Стаття не внесена до жодного бібліографічного покажчика праць М.Грушевського.

Передрук здійснений у журналі: Український історик. — 2006—2007. — Ч. 4 /1—2 . — С. 101—103.

Подається за першодруком.

Виїхавши в останніх числах січня 1919 р. з Києва, М.Грушевський через військові дії змушений був зупинитися у Кам'янці-Подільському. Там перебувала частина державних установ УНР, і місто перетворилося на центр українського політичного життя.

В цей час Директорія відправила у відставку соціалістичний уряд В.Чехівського. Новопризначений «правий» уряд на чолі з С.Остапенком був орієнтований на парламентську демократію та союз з Антантою.

М.Грушевський знову спробував повернутися до активної політики. Разом з екс-прем'єр-міністром В.Чехівським вони об'єднали навколо себе всі неприхильні до Директорії УНР елементи. Рупором опозиційних сил стала газета «Життя Поділля», яку деякий час редагував М.Грушевський.

У 1919 р. дедалі більше давалася взнаки відсутність єдності всередині національного табору. Існуючі внутріпартійні розбіжності вибухнули у 1918—1919 pp. низкою багатоступінчастих розколів та утворенням нових партій. Суперечності між політичними силами звели нанівець роботу представницької установи — Трудового конгресу України, на якому були представлені лише соціалістичні партії. Перенесення політичної боротьби у сферу державного життя стало причиною частої зміни виконавчої влади УНР.

Стаття ставила питання про єдність національних сил. Перебуваючи на соціалістичних позиціях, М.Грушевський закликав до єдності дій, створення єдиної української соціалістичної партії на базі двох головних політичних сил Української революції — Української соціал-демократичної робітничої партії (УСДРП) та Української партії соціалістів-революціонерів (УПСР).

Своє перебування у Кам'янці М .Грушевський детально описує у статтях « В першій делегації Української партії соціалістів-революціонерів (Квітень 1919 р. — лютий 1920 р.)» та «Життя Михайла Грушевського від вибуху війни» (див. у цьому томі).

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 1.139 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 2 (2013)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна