MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Привіт Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000892

Грушевський М. С.

Привіт / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2013. Т. 4. Кн. 2. – C. 37 - 38.


Вперше опублікована в газеті: Нове життя (Станіславів). — 1919. — Ч. 88. — 17 квітня. — С. 1. Підпис: М.Грушевський.

Подається за першодруком.

У своїй статті « В першій делегації Української партії соціалістів-революціонерів (Квітень 1919 р. — лютий 1920 р.)» (див. у цьому томі) М.Грушевський детально описує обставини свого перебування у Кам’янці та мотиви від’їзду за кордон. Там само він вказує дату виїзду — 20 березня 1919 р. (насправді ж, як повідомляли місцеві газети, М.Грушевський виїхав 31 березня).

Закордонний паспорт був виданий Подільським губернським комісаром УНР 8 березня 1919 р. (документ зберігається в Національному музеї історії України, копія — в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського).

В дорозі, яка лежала через Галичину, М.Грушевського супроводжував В.Січинський. На шляху потяга до Станіславова він організовував зустрічі вченого з делегаціями членів уряду ЗУНР, військових, діячів різних політичних партій.

З цього приводу В.Січинський згадував: «Звичайно, навал подорожуючих був величезний і треба було уживати ріжних трюків, щоб відвернути увагу пасажирів від купе, де сидів М.Грушевський... За Тернополем подорож була вже спокійніша. На одній з вузлових станцій командування Галицької армії наказало дочепити до потягу для Грушевського невеликий салон-вагон. Відтоді М.Грушевського почали частіше відвідувати різні делегації і представники української влади. Коли поїзд прибув до Станіславова, Грушевського зустріла делегація ЗУНР майже в цілому складі всіх міністрів» (цит. за: Логвіна В. М.С.Грушевський, Є.Й.Сіцінський та В.Ю.Січинський: перехрестя долі // Освіта, наука і культура на Поділлі. Збірник наукових праць. — Кам’янець-Подільський, 2003. — Т. 3. — С. 181).

У Станіславові М.Грушевський провів два тижні, але «звістка про те, що на Великодніх святах має зібратись конференція Інтернаціоналу в Амстердамі, змушувала мене якомога спішити до Праги, щоб попробувати звідти доспіти на сю конференцію», — повідомляв вчений у статті «В першій делегації Української партії соціалістів-революціонерів (Квітень 1919 р. — лютий 1920 р.)».

Перед виїздом з України подав статтю «Привіт» до місцевої газети «Нове життя», яку редагував комітет за участі: М.Євшана, М.Ковалевського, В.Пачковського, М.Шаповала, відповідальний редактор — І.Чепига, видавець — З.Козловський.

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 1.066 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 4. Кн. 2 (2013)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна