MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Велике діло Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0001215

Грушевський М. С.

Велике діло / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), І. Гирич та ін. – Львів: Видавництво "Світ". – 2015. Т.10. Кн. 1. – C. 356–364.


Перша публікація: Україна. – 1929. – Кн. Січень–лютий. – С. 3–9. Підпис на початку статті: Акад. Михайло Грушевський. Дата не зазначена.

Дві машинописні копії з авторськими та редакційними правками олівцем і чорнилом зберігаються в ІР НБУВ (Ф. Х. – Од. зб. 17168. – 25 арк.).

Перша копія (арк. 1–11) містить численні правки олівцем та чорнилом, зроблені М. Грушевським та І. Щітківським (видається, спочатку М. Грушевський робив правки олівцем, а потім все наводив чорнилом І. Щітківський). На арк. 1 – ліворуч вгорі чорнилом позначки “Укр. 1302”, “Україна, кн. 1, 1929”, праворуч позначка чорнилом – “І кн. Укр. за 1929 р.”. Назва “Велике діло” написана олівцем М. Грушевським. Над назвою статті дописано назву розділу часопису: “В двадцятиліття заснування “Українського наукового товариства в Київі” та його видавництва”. На арк. 11 внизу олівцем підпис – М. Грушевський.

На другій машинописній копії на арк. 12 вгорі позначки “КОПІЯ читав Ів. Щ[ітківський]” (олівцем) та “Укр. 1302” (чорнилом). Правки з першого примірника перенесені чорнилом до другого. В кінці статті підпису немає.

Передруковано у кн.: Онопрієнко В. І., Щербань Т. О. Джерела з історії Українського наукового товариства в Києві. – К.: ДП “Інформ.-аналіт. агентство”, 2008. – С. 158–167.

Подається за першодруком.

Стаття є текстом доповіді на урочистому засіданні Історичної секції ВУАН з нагоди двадцятиліття заснування Українського наукового товариства у Києві (УНТ), що відбулось 25 листопада 1928 р. Тоді були зачитані доповіді М. Грушевським (“20-ліття Українського наукового товариства”), В. Щербиною (“Перші спроби організації наукової історичної роботи в Київі”), Ф. Савченком (“Українське науково-культурне самовизначення 1850–1876 pp.”), І. Житецьким (“Заходи коло організації Історичного товариства в Київі”), О. Гермайзе (“Праця Київського Українського наукового товариства на тлі наукового життя Наддніпрянської України”), О. Черняхівським (“Медична секція Наукового товариства”) та В. Різниченком (“Природнича секція Наукового товариства”).

Стаття була опублікована у розділі часопису “Розвідки та замітки” у рубриці “В двадцятиліття заснування Українського наукового товариства в Київі і його видавництва”. Крім доповіді М. Грушевського, що публікувалась першою, були надруковані студії: Щербина В. Спроби організації наукової історичної праці в Київі у першій половині ХІХ ст. (с. 10–14); Савченко Ф. Українське науково-культурне самовизначення 1850–1876 рр. (с. 15–22); Житецький І. Заходи коло організації історичного товариства в Київі (с. 23–30); Гермайзе О. Праця Київського Українського наукового товариства на тлі наукового життя Наддніпрянської України (с. 31–37); Різниченко В. Природнича течія в Українському науковому товаристві в Київі (с. 38–41); Черняхівський О. Природничо-лікарська і медична секція Українського наукового товариства в Київі (с. 42–45).

Дана стаття немовби “перегукується” із працею вченого 1908 р., де ініціатор заснування Українського наукового товариства у Києві та його голова від першого засідання М. Грушевський у першому числі “Записок Українського наукового товариства в Київі” коротко подав історію створення Товариства та відзвітував про діяльність УНТ у 1907 р. Див.: Грушевський М. Українське наукове товариство в Київі й його наукове видавництво // Записки Українського наукового товариства в Київі. – 1908. – Кн. 1. – С. 3–15. Передруковано: Грушевський М. Твори: У 50 т. – Львів, 2007. – Т. 8. – С. 177–184.

Highslide JS

Попередній перегляд:         Завантажити - 3.385 Mb
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т.10. Кн. 1 (2015)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, М. С.

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна